Tokaj Borvidék

A klíma és a termőföld kitűnő adottságának összetalálkozása óriási véletlennek tekinthető. A szerencsés környezeti tényezők, és a szorgalmas szőlőművelők, pincemesterek apáról fiúra szálló titkokat őrző szakértelme és évszázados munkája eredményeként született meg a „Borok Királya”.

A Tokaji borok az egyedülálló tulajdonságaikat több körülménynek köszönhetik. Az optimális klímának, a nagyon kedvező talajnak, a szőlőfajtáknak. Azonban különösen fontosak a PINCÉK, amelyeket nagy számban vágtak keskenyen és alacsonyan a riolit, és tufakőbe, helyenként több emelet egymást keresztezve, a szőlő termő hegyeket át és átszőve, akár 10- 30 méter mélységig.

Ezek a pincék korábban mint menedék szolgáltak a tatárjárás, török megszállás idején.
Csaknem minden hegyaljai családnak volt ilyen rejtekhelye, ahová értékeiket, sokszor életüket menekítették. Később a pinceágakat kihasználva a Gönci hordókészítő mesterek, kis méretű hordókat készítettek, amelyek ezekben e keskeny kis pincékben könnyen tárolhatóak voltak, majd a Tokaji Aszú bor alapmértékét adták a 136 litert.
Ha ezekbe a pincékbe látogatunk, rögtön feltűnik a vastag, fekete bevonat a falakon, melyet egy penészgomba képez. Ez a pincepenész a Cladosporium cellare, biztosít egy olyan különleges mikroklímát, mely az érett tokaji egyedi, összehasonlíthatatlan ízvilágát meghatározza.
A pincék állandó hőmérséklete 8-12C fok, relatív páratartalma 78-98%

Tóth Zoltán családi pincészete.

A klíma és a termőföld kitűnő adottságának összetalálkozása óriási véletlennek tekinthető. A szerencsés környezeti tényezők, és a szorgalmas szőlőművelők, pincemesterek apáról fiúra szálló titkokat őrző szakértelme és évszázados munkája eredményeként született meg a „Borok Királya”.

Ezen a történelmi borvidéken, ahol dokumentumok bizonyítják, hogy időszámítás szerinti I. század közepén a kelták Hegyalja vidékén már szőlőművelést folytattak, a honfoglaló magyarok a IX. században Tokaj-Hegyalja lejtőin már virágzó szőlőültetvényeket találtak. A kiváló szőlőtermő talaj a vulkanikus eredetű andezit és riolit, amely talajokon termelt borok zamatosak és finom illattal bírnak. A térségben jellemző mikroklíma, forró, száraz nyarak, a szeptemberi csapadék, valamint a Bodrog folyó keltette magas páratartalom, nagyban elősegíti a még tőkén, fürtön lévő szemeken a nemesrothadás kialakulását, majd a hosszú, napsütéses ősz teszi fel a koronát és érleli meg az aszúszemet.

Évszázadok alatt kialakult bor készítési eljárásoknak köszönhetően jött létre a méltán világhírű Tokaji Aszú a –„ Borok király”. Feljegyzések szerint az első aszú bort a Sárospataki vár úrnőjének, Lorántffy Zsuzsanna nagyasszonynak, udvari papja, Szepsi Laczkó Máté készítette az 1600-as években. A Tokaji aszú évszázadokon át európa uralkodóinak asztaláról nem hiányozhatott, ezért is kapta a megtisztelő „vínum régum, réx vinórum” titulust.

Ezen nevezetes vidéken termeli a kiváló Tokaji borokat Tóth Zoltán családi pincészete. A család a szőlőtermesztést a XX. század elején kezdte, és apáról fiúra örökítette azt a nemes feladatot, hogy az általuk előállított Tokaji minden igényt, ízlést kielégítve nyerje el a fogyasztók tetszését. A pincészet jelenleg 32 Ha-nyi területen termeszti a tradicionális szőlőfajtákat, úgy mint a hárslevelű, furmint, sárgamuskotály. A termesztés, feldolgozás, borok érlelése, palackozás folyamatát, mind maga végzi.

Zamatos
Borok

Finom
Ételek


Barátok

Fedezd fel a minőséget minden kortyban! Kóstold meg kiváló borainkat és élvezd a finom ízek harmóniáját. Az igazi élvezet a poharadban van – csatlakozz hozzánk, és teremtsünk együtt felejthetetlen pillanatokat!

10 + 15 =

Bor kóstolás

Időpont foglalással kapcsolatban Kérem hívjanak minket vagy lépjenek kapcsolatba velünk emailben.

Finom ételek, zamatos borok jó barátok társaságában!

hu_HUMagyar